Home » Зеленски: Одлуката на Канада да ја врати турбината е опасна

Зеленски: Одлуката на Канада да ја врати турбината е опасна

by Журнал.мк

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, одлуката на Канада да ја врати руската турбина за гасоводот Северен тек 1 во Германија ја оцени како опасна.

Во видео обраќањето, Зеленски потсети дека украинското Министерство за надворешни работи поканило претставник на Канада поради, како што смета, апсолутно неприфатливото исклучување од режимот на санкции против Русија, пренесува „Интерфакс Украина“.

Канада претходно соопшти дека ќе го одобри укинувањето на санкциите за враќање на поправените руски турбини во Германија, бидејќи тие му се потребни на „Гаспром“ за да продолжи да работи гасоводот Северен тек 1.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More