17.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Зеленски: Не добивме официјално барање за посета од германскиот претседател

Најчитани вести

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев не добил официјално барање од Берлин за посета на германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер.

– Ниту јас како претседател, ниту нашата канцеларија не добивме официјално барање од германскиот претседател или од кабинетот на германскиот претседател во врска со таа посета на Украина. Ние сме слободна земја. Можеме да си дозволиме да бидеме меѓу оние кои вистински не поддржуваат, да бидеме меѓу вистинските пријатели – рече Зеленски.

Штајнмаер во вторникот изјави дека сака да оди во Киев заедно со шефовите на балтичките држави и со полскиот претседател, но дека тие не сакаат да го примат во Киев.

Инаку, последните недели беа мета на критики поради односите со Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com