15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Зеленски: Нападите во Киев покажаа дека треба уште да се бориме

Најчитани вести

Претседателот на Украина Влaдимир Зеленски изјави дека најновите ракетни напади во Киев се најдобар доказ дека Украинците не можат да ја спуштат својата стража и дека мора да продолжат да се борат.

Во своето ноќно обраќање, Зеленски рече дека проектилите полетале во главниот град веднаш по разговорите со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

– Руските ракетни напади врз Украина, Киев, Фастив, Одеса и други градови уште еднаш докажаа дека не можеме да го спуштиме гардот. Не можеме да мислиме дека војната е завршена. Допрва треба да се бориме и да ги истераме окупаторите – рече Зеленски.

Тој му соопшти на украинскиот народ дека САД и претседателот Џо Бајден подготвиле нов пакет поддршка за Украина во вредност од 33 милијарди долари.

– Поточно, за одбрана може да се издвојат повеќе од 20 милијарди. Планирани се повеќе од осум милијарди за поддршка на економијата, додека уште три ќе бидат одвоени за хуманитарна помош. Ова е многу важен чекор за САД. И јас сум благодарен на американскиот народ и особено на претседателот Бајден за тоа. Се надевам дека Конгресот брзо ќе го поддржи ова барање за помош на нашата земја – истакна украинскиот претседател.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com