9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Зеленски им порача на пратениците да одат на полиграф

Најчитани вести

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им порача денеска на членовите на Комисијата за финансии во Парламентот да направат тестирање на детектор за лаги по повод наводите за вмешаност во корупција.

Како што се наведува во соопштението, пратениците кои се вмешани во корупцискиот скандал треба да направат полиграфско тестирање за да ја докажат својата невиност, пренесе „АП“.

Повикот што преку соопштение го упати Зеленски, следува откако украинските медиуми објавија дека неколку пратеници на Врховната Рада од владејачката партија на Зеленски примиле поткуп од 30.000 долари за да издејствуваат амандман со кој се гарантираат олеснувања за компаниите поврзани со други пратеници.

Претходно денеска украинското Обвинителство соопшти дека ги истражува медиумските наводи

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести