17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Зеленски: Загинаа 6.000 Руси, Кремљ нема да може да ја преземе Украина со бомби и воздушни напади | ВИДЕО

Најчитани вести

Володимир Зеленски Украинскиот претседател денеска, на седмиот ден од руската инвазија врз неговата земја и жестоките борби во повеќе градови, изјави дека досега се убиени речиси 6.000 Руси и дека Кремљ нема да може да ја преземе неговата земја со бомби и воздушни напади, пренесоа британските медиуми.

Осврнувајќи се на вчерашниот руски напад врз Бабин Јар – местото на масакрот на Евреите од Втората светска војна од страна на германските окупаторски трупи и украинските помошници, Зеленски кажа дека „овој удар докажува дека за многу луѓе во Русија нашиот Киев е апсолутно туѓ“.

-Тие не знаат ништо за Киев, за нашата историја. Но, сите имаат наредба да ја избришат нашата историја, да ја избришат нашата земја, да не избришат сите нас, додаде тој во денешното видео обраќање.

Today Ukrainians are a symbol of invincibility. A symbol that people in any country can become the best people on earth at any moment. Glory to Ukraine!

Posted by Володимир Зеленський on Wednesday, March 2, 2022

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com