Home » Зеленски: ЕУ планира шести пакет санкции против Русија, тоа ќе биде болно

Зеленски: ЕУ планира шести пакет санкции против Русија, тоа ќе биде болно

by Журнал.мк

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Европската унија планира шести пакет санкции против Русија.

– Работиме на тоа да го направиме ова навистина болно за руската воена машина и за руската држава како целина, рече Зеленски, додавајќи дека имал „многу темелни разговори“ со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, за одбранбените и финансиските прашања, како и за санкциите.

– Конкретно, санкциите ќе обезбедат ограничувања за рускиот енергетски сектор, банкарскиот сектор, извозот, увозот и транспортот, рече тој, повторувајќи го својот апел за целосно ембарго на испораките на руска нафта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More