16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Зеленски: ЕУ доцни со санкциите против Русија

Најчитани вести

Обраќајќи им се на членовите на Европскиот совет преку видео врска, украинскиот претседател Володимир Зеленски им порача на земјите од ЕУ дека доцнат со воведувањето санкции кон Русија.

Зеленски на својот Фејсбук профил ја сподели видео-адресата во која им се заблагодари на европските лидери, но рече дека „малку задоцниле“, бидејќи доколку „санкциите беа превентивни, постои шанса Русија да не влезе во војна“, пренесува. чувар.

„Да беа санкциите превентивни, Русија можеби немаше да влезе во војната. Русија немаше да создаде криза со енергетиката, сепак ќе имаше шанса“, рече украинскиот претседател, додавајќи дека Русија можеби немаше да влезе во војната ако знаеше дека ќе трае.

Glory to all our heroes!Glory to all our people!🇺🇦🇺🇦🇺🇦

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, March 24, 2022

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com