17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Зеленски го замолил Бајден да не воведува санкции за Абрамович

Најчитани вести

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го замолил претседателот Џо Бајден во телефонски разговор да не воведува санкции за рускиот олигарх Роман Абрамович бидејќи може да се покаже како корисен посредник во мировните преговори со Москва, пишува „Волстрит џурнал“.

Како резултат на тоа, Белата куќа го уверила Министерството за финансии да не продолжи со плановите за воведување санкции кон Абрамович, велат извори запознаени со ситуацијата.

Истите извори наведуваат дека Бајден се консултирал со Зеленски за голем број санкции, вклучително и за Абрамович. Белата куќа не ја коментира ситуацијата, ниту Министерството за финансии.

„Нема да објавуваме приватни разговори меѓу претседателот Бајден и Зеленски“, изјави Емили Хорн, портпаролка на Советот за национална безбедност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com