17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Зеленски бара денешните протести да бидат мирни

Најчитани вести

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика учесниците на денешниот националистички протест да избегнуваат насилство во време на се поголем гнев спрема неговиот мировен план за судирот на истокот на Украина. Илјадници полицајци ќе бидат разместени во Киев за да го контролираат собирот на кој националистичките партии ќе протестираат против политиките на Зеленски. Тој оцени дека критичарите на Киев „сонуваат да видат судири и хаос во Украина“. Демонстрантите се противат на спогодбата за локални избори на истокот на Украина и го толкуваат тоа како голема отстапка во корист на Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com