31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Здравствениот систем на Португалија е пред колапс поради пациенти со Ковид-19

Најчитани вести

Здравствениот систем на Португалија е пред колапс затоа што одделите за интензивна нега во болниците се пренатрупани во области каде што има загрижувачки пораст на бројот на луѓе кои се заболени од Ковид-19.

– Нашиот здравствен систем е под огромен притисок. Постојат граници и ние сме прилично блиску до нив, изјави португалската министерка за здравство Марта Темидо.

Дури и пред пандемијата, Португалија имаше најмал број на болнички кревети на 100.000 жители во Европа – само 627 во одделенијата за интензивна нега.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com