21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

За 24 часа убиени 40 демонстранти во Ирак

Најчитани вести

Ирачките сили за безбедност убиле најмалку 40 антивладини демонстранти во последните 24 часа, додека насилството ескалира во главниот град Багдад.
Демонстрантите пред два дена го запалија иранскиот конзулат во светиот шиитски град Наџафа, во јужен Ирак, што Техеран остро го осуди.

Од тогаш насилствата ескалираа, а силите за безбедност ширум Ирак убија 36 демонстранти, додека 245 се ранети. Уште четворица демонстранти се убиени во Багдад, а повредени се 22.

Демонстрантите ја обвинуваат владата, предводена од шиитите, за корупција и изразуваат незадоволство поради лошите услуги на јавните служби и високата невработеност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com