21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

За случајот „Моќник“ главната расправа презакажана на 17 мај

Најчитани вести

Главната расправа за предметот „Моќник“ што требаше да се одржи денеска, се одложува поради смртен случај на еден од обвинетите, соопшти Основниот кривичен суд Скопје

Следното рочиште е закажано на 17 мај 2021 година во 11:00 часот.

Скопското обвинителство лани во август поднесе обвинение против пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, и уште две лица за предметот „Моќник“, во кој се поднесени и обвинителни предлози за уште 10 лица.

Според Обвинението, сите 13 лица се товарат за вмешаност во нелегална продажба на објект во село Ижишта, Општина Македонски Брод, кој го користела општина Пласница.

За „Моќник“, кој е еден од случаите отворени од поранешното СЈО, истрагата ја водеше обвинителката Фатиме Фетаи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести