7.8 C
Skopje
Saturday, December 3, 2022

За прв пат Русија официјално го искористи Косово како изговор за заземање и отцепување украински територии

Најчитани вести

Србија очекува Русија да ги заштити српските интереси на Косово, а официјална Москва се повикува на пресудата на Меѓународниот суд на правдата од 2010 година за Косово за да докаже дека референдумите во украинските региони за приклучување кон Руската Федерација се во согласност со меѓународното право. Како што наведоа, на овој начин се потврдило дека „едностраното прогласување независност на дел од државата не прекршува ниту една норма на меѓународното право“.

Во соопштението на МНР се наведува дека од 23 до 27 септември 2022 година во Доњецката и Луганската народна република, Херсон и Запорожје се одржале референдуми за пристапување кон Руската Федерација. Резултатите од референдумот и излезноста беа објавени, а исто така пишува дека огромното мнозинство гласачи поддржале обединување со Русија и дека жителите на Донбас, како и на регионите Керсон и Запорожје „направиле свесен и слободен избор во корист на Русија“.

„И покрај провокациите на режимот во Киев, кој криминално нареди масовно гранатирање на области каде се собираат цивили и цивилни објекти, луѓето не се плашеа да излезат на гласање и да ја изразат својата волја. За тоа говорат резултатите од плебисцитот“, се наведува во соопштението.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека референдумите се одржани во целосна согласност со стандардите и принципите на меѓународното право, а потоа се повика на случајот „Косово“.

„Народот на Донбас и јужна Украина го искористи своето легитимно право на самоопределување во согласност со Повелбата на ОН, меѓународните договори за човекови права од 1966 година, завршниот акт на ОБСЕ во Хелсинки од 1975 година и пресудата на Меѓународниот суд на ОН за Косово на 22 јули. , 2010. Последниов потврди дека едностраното прогласување независност на дел од државата не прекршува ниту една норма на меѓународното право“, се наведува во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести