18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

За Минамино нема место на „Енфилд“, отиде во Саутемптон среде ноќ

Најчитани вести

Такуми Минамино мораше својата шанса да ја побара подалелу од Ливерпул иако клубот од „Енфилд“ го купи пред само една година.

Минамино во 2 часот утринава потпиша заем во Саутемптон до крајот на сезоната.
„Светците“ на „црвените“ за Минамино им платија половина милион фунти.

Премиер лигата дозволува реализација на трансфери и по завршувањето на преодниот рок ако клубовите пред полноќ на 2 февруари во седиштето на лигата ја предадат потребната документација. Ливерпул и Саутемптон го направија токму тоа.

Клоп минатата зима го доведе Минамино од Салцбург. Сепак, конкуренцијата во нападот на шампионот во Премиер лигата е голема, а Јапонецот не може да ја пробие големата тројка Салах – Фирмињо – Мане. Тука се и Шаќири и Ориги.

Минамино и покрај скромната минутажа на 17 настапи постигна 4 гола, а имаше и 2 асистенции

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com