Home » За комплетна санација на „Македониум“ треба меѓународна помош

За комплетна санација на „Македониум“ треба меѓународна помош

by Журнал.мк

„Македониумот“ во Крушево се санира и одржува, но му треба комплетна обнова за да запре протекувањето во Споменикот. Потребна е и меѓународна помош за ова исклучително историско обележје. Протекувањата се голем проблем напролет и наесен.

„Македониумот“ се одржува, а догодина ќе се реновира опкружувањето со сите обележја на Гумење. Но комплетната обнова е неопходна, а ги опфаќа трите целини од комплексот „Илинден“.

Годинава одбележуваме 120 години од Илинденското востание, а догодина се навршуваат 50 години од споменичниот комплекс Илинден, а споменикот „Македониум“ е завршната фаза во симболичниот израз за непокорот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More