Home » За еден ден казнети над 700 возачи поради брзо возење

За еден ден казнети над 700 возачи поради брзо возење

by Журнал.мк

Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола низ државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 731 возач.

Од нив, како што информираат од МВР, 76 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 10 возилa се движелe со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 313 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 417 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички придонес за побезбедни патишта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More