-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

За два дена Албанија доби 100.000 вакцини од „Синовак“

Најчитани вести

На аеродромот во Тирана синоќа пристигна пратка од 50.000 дози на кинеската вакцина „Синовак“.

Веста преку објава на Фејсбук ја соопшти премиерот Еди Рама, додавајќи дека исто толкаво количество пристигнало и ден претходно.

За два дена добивме 100.000 вакцини од „Синовак“, со што досега во нашата земја приситигнати се 1.067.950 анти-ковид вакцини. Динамиката на вакцинација ќе продолжи да се зголемува од ден на ден, за една туристичка сезона подалеку од пандемијата. Албанија се насмевнува. Нема време за одмор – напиша Рама.

https://www.facebook.com/edirama.al/posts/10158842817641523

Од средината на јануари кога почна вакцинацијата против Ковид-19 имунизирани се над 900.000 лица. Освен со кинеската, во Албанија се вакцинира и со „Фајзер“, „АстраЗенека“ и „Спутник В“.

Министерката за здравство Огерта Манастирлиу, пак, најави дека ќе почне вакцинација на лица под 57-годишна возраст и оти во меѓувреме без проблем се спроведува процесот на вакцинација во затворите.

Како што соопшти таа, во изминатите пет дена нема починати како последица од Ковид-19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести