26.8 C
Skopje
Wednesday, June 16, 2021

За влез во Србија мора да сте вакцинирани

Најчитани вести

Кризниот штаб на Србија денеска со нова одлука, за влез во Србија мора да сте вакцинирани.

Секретарот за здравство на Србија истакнал дека влез за странците во државата ќе биде дозволен само за оние лица кои примиле две дози од една од трите вакцини Спутник, Фајзеер или Синофарм, или во случај на АстраЗеника една доза.

Што се однесува до граѓаните на Србија, тие за влез во земјата имаа две опции, или да бидат вакцинирани со потврда за вакцинирањето или да имаат негативен ПЦР тест. Кој нема да исполни еден од овие два услова ќе мора да оди во карантин

Во Србија нема олабавување на мерките кои веќе се на сила, бидејќи и понатаму постои голем број на заразени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести