20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

За влез во Велика Британија задолжителен е карантин и два теста

Најчитани вести

– Сите патниците кои од денеска ќе пристигнат во Велика Британија ќе мора да бидат тестирани на Ковид-19 вториот и осмиот ден, јавија британските медиуми.

Правилото ќе важи за сите патници, а не само за тие што пристигнуваат од земјите во црвена зона, како и за тие што ќе бидат во хотелски и во домашен карантин.

Претходно, британската Влада соопшти дека лицата кои од 15 февруари ќе пристигнат во земјата од државите кои се на црвената листа ќе мора да бидат сместени во хотелски карантин. Тоа се однесува на патниците од Јужна Африка и од јужноамериканските држави.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести