Home » Зајкова: ЛДП посветено работи на интересите на граѓаните, трошоците за роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан се намалија за 30 проценти

Зајкова: ЛДП посветено работи на интересите на граѓаните, трошоците за роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан се намалија за 30 проценти

by Журнал.мк

Барањата на Либерално-Демократската партија која посветено ги брани интересите на граѓаните на Западен Балкан се исполнија, така што од 1-ви октомври 2023 година трошоците за Роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан се намалија за 30 проценти, вели претседателката на ЛДП Моника Зајкова.

-На овој начин се воведува нова ера на подостапна, безгранична комуникација, со што се подобрува секојдневниот живот на жителите во Регионот и поттикнување на дигиталната трансформација и регионален развој кулминираше со ова историско достигнување. Либерално-Демократската партија на Советот на АЛДЕ во Братислава предложи декларација која едногласно беше усвоена од страна на Европските Либерали за воведување на концептот. Воведување на концептот „Roam like at home“ помеѓу ЕУ и Западен Балкан, со отстранување на сите тарифи за роаминг, вклучително и доплата на домашната малопродажна цена за повици, СМС и интернет додека сте во роаминг во предвидениот период, додава претседателката Зајкова.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More