12.8 C
Skopje
Monday, June 14, 2021

Зајакнување на имунитетот: Во борбата со коронавирусот се важни овие две работи!

Најчитани вести

Зајакнувањето на имунитетот и организмот за време на пандемијата на коронавирус е клучот за борба против болеста и зачувување на здравјето. Американскиот центар за контрола и превенција (ЦДЦ) објави серија совети поврзани со здравите навики во исхраната што треба да ги следиме за време на пандемијата на коронарниот вирус.

За да се справите со стресот предизвикан од пандемијата на вирусот корона, потребно е да се јаде хранлива храна и да се јаде избалансиран здрав оброк.

Еден од најдобрите начини за борба против коронавирусот е да внесувате доволно витамини и минерали, а некои витамини можат значително да го зајакнат имунитетот за борба против вирусот. Еден од нив е витамин Ц кој се наоѓа во разни зеленчуци и овошја. Затоа, препорачливо е секој ден да јадете храна богата со овој витамин. Може да бидат портокали или други цитруси, јагоди, брокула, компири и слично.

Додатоци во исхраната

Доколку забележите дека ви недостигаат некои минерали или витамини, американските експерти ве советуваат да разговарате со лекар и нутриционист кои ќе ви објаснат кои додатоци во исхраната треба да ги внесувате во вашата дневна рутина.

Јадете хранлива храна за да го намалите стресот

За да се справите со стресот предизвикан од пандемијата на вирусот корона, потребно е да се јаде хранлива храна и да се јаде избалансиран здрав оброк. Во борбата против стресот, Центарот за контрола и превенција препорачува и медитација, редовно вежбање и избегнување на големи количини на алкохол.

Центарот за контрола и превенција наведува дека цинкот е уште еден важен минерал што треба да се додаде во исхраната за телото да може да се бори против ковид-19.

Друг важен витамин кој може да помогне во борбата против ковид-19 е витамин Д, а млечните производи како млекото се исклучително богати со овој витамин. Млекото може да му обезбеди на вашето тело доволно витамин Д, како и доволно здрави масти, па дури и малку протеини. Покрај тоа, витаминот Д можете да го најдете и во друга храна како лосос, јајца, одредени житни култури и печурки.

Посно месо, морски плодови, мешунки, јаткасти плодови и семиња се само некои од храната богата со цинк.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести