Home » Захарова: Русија е подготвена за разговори со Блинкен

Захарова: Русија е подготвена за разговори со Блинкен

by Журнал.мк

Русија денеска објави дека е подготвена за преговори со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој во четврток во Женева треба да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„ Дури и во најтешките времиња… ние велиме: подготвени сме за преговори и затоа нашата позиција остана иста“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, еден ден откако Москва ги призна проруските украински сепаратистички региони.

Таа додаде дека Русија секогаш е посветена на дипломатско решение на кризата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More