17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Захарова: Новиот пакет санкции на ЕУ против Русија е нелегитимен

Најчитани вести

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова оцени дека новиот пакет санкции на Европската унија против Русија е нелегитимен и дека обидот за притисок врз Москва нема перспектива.

„Советот на ЕУ објави дека ги проширил нелегитимните еднострани санкции против Русија. Така, Европската унија продолжува да се турка во ќорсокак со завидна упорност“, рече таа.

„Во средината на повеќегодишната политика на притисок врз Русија, која нема перспектива и е залудна, катастрофалните последици од санкциите на СС врз различни сегменти на глобалната економија и безбедност, вклучително и земјите-членки на Европската унија, се станува сè поизразен“, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова,пренесе Танјуг.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com