0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Захарова: Москва размислува за признавање на новите авганистански власти

Најчитани вести

Москва ќе ја разгледа можноста за признавање на новите авганистански власти, откако ќе се формира инклузивна влада, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Повикуваме да се формира инклузивна, коалициска влада во Авганистан, која ќе ги вклучи сите етнички и политички сили во оваа земја, вклучително и етничките малцинства, така што и прашањето за признавање на државната власт ќе се иницира откако ќе заврши тој процес“, рече Захарова, пренесе ТАСС.

Според Захарова, Русија ја нагласува потребата Авганистан да се претвори во мирна, независна и економски стабилна земја.

Во исто време, според неа, „западните земји со својата спонтана операција на напуштање на Авганистан, можат да остават негативно влијание врз благосостојбата на нацијата во новата историска ера“.

„Западните земји донесоа одлука за обликот на своето присуство во Авганистан“, но, како што нагласи Захарова, тие „не успеаја да го сторат тоа врз основа на мандатот издаден од Советот за безбедност на Обединетите нации, како и да презентираат извештаи до Советот за безбедност на ОН и меѓународната заедница. Така, овие земји ја носат примарната одговорност за овој чекор и се она што Авганистан и талибанското движење (забрането во Русија) го наследија“, додаде таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com