15.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Захарова: Европарламентарците самите го понижуваат Борел, а не Москва

Најчитани вести

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, смета дека членовите на Европскиот парламент самите го омаловажуваат високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Јосеп Борел, по неговата посета на Москва, а дека тоа не го прави Москва.

-Тие самите го понижуваат Борел и од неговата посета на Москва прават бог знае што, рече Захарова, коментирајќи некои реакции на посетата на Борел на Русија, пренесе Тасс.

Таа истакна дека Западот досега не презентираше никакви факти во случајот со опозицискиот лидер Алексеј Навални и дека случајот сега западнал во „маѓепсан круг“.

-И сега за се е виновен Борел, како што Трамп беше виновен за сите проблеми пред тоа, додаде Захарова.

Европскиот парламент вчера одржа специјална седница на која се дискутираше за посетата на Борел на Москва од 4 до 6 февруари.

Многу европратеници остро го критикуваа шефот на европската дипломатија, обвинувајќи го за самиот факт дека отпатува за Москва, за лошиот тајминг на патувањето, за недоволно цврстите позиции кон Русија, особено на прес-конференција со неговиот руски колега, Сергеј Лавров, како и за задоцнетата реакција по протерувањето на европските дипломати заради присуство на неовластени протести во Москва.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести