Home » Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

by Журнал.мк

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши работите. Ова за „БГНЕС“ го изјавила пратеничката на ГЕРБ, Екатерина Захариева, поранешен министер за надворешни работи.

„Оваа несигурност во Бугарија, видовте колку дена молчеше. Ниту на седницата на Комисијата за надворешна политика немаше ниту став на владата на Кирил Петков од петокот до сега. Тоа ги влоши работите и беше грешка, моравме да постапиме малку побрзо и малку поодговорно“, рече таа.

Захариева го привлече вниманието и на гласањето на вчерашната средба, на која беа разгледани трите нацрти поднесени од ГЕРБ, ДПС и ДБ.

„На состанокот на Комисијата за надворешни работи, благо кажано гласаше партијата во оставка на премиерот во оставка. Тој гласаше истовремено со ДПС и ГЕРБ, кога го поддржа предлогот на ДБ и истовремено гласаше воздржано против нашиот предлог. Така што, тие ќе треба да ви објаснат што прават“, рече таа.

Поранешната министерка за надворешни работи рече дека предлогот на ГЕРБ е многу близок до тој на ДБ.

„За нас е важно да не го пропуштиме овој отворен прозорец, кој не е многу долг“, предупреди Захариева.

Таа се осврна и на жестокото отфрлање од македонска страна на францускиот предлог, пишува медиумот.

„Ова е уште еден доказ дека оваа преговарачка рамка и постигнатиот пакет се добри. Ова не е првпат македонските политичари да си играат и да се обидуваат да ги вртат рацете. Првично имаше остра реакција од опозицијата, имаше огромни протести на ВМРО-ДПМНЕ. Сега се гледа од владата, која се засили по изјавата во средата на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, дека ќе го поддржи францускиот предлог“, изјави таа.

Коментирајќи ја состојбата во Северна Македонија, Захариева истакна дека транзицијата кон функционална демократија не е лесен процес.

„Ова е уште еден доказ дека бевме во право, кога во март 2020 година решивме дека за да се случат реформите во Северна Македонија мора да станат дел од преговарачкиот белег. Сакаат, не сакаат властите во Скопје, ќе мора да ги спроведат ако навистина сакаат да влезат во ЕУ“, рече Захариева.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More