17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Засега нема закажана седница на бугарската собраниска комисија на која ќе се разгледува францускиот предлог

Најчитани вести

До овој момент нема закажана седница на Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент на која ќе се разгледува бугарскиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Македонија, јави дописникот на МИА од Софија.

Како што пренесува Бугарската национална телевизија (БНТ), парламентарната комисија ќе биде свикана најверојатно во четврток.

Членови на комисијата од владејачката коалиција, според БНТ, оценуваат дека гаранциите кои ги дава тој документ се добри за Бугарија – според нив Скопје треба да преземе ангажман пред ЕУ да го промени Уставот и да ги впише Бугрите како државотворен народ, и ако Северна Македонија не го направи тоа, нема да има преговори со ЕУ и соодветно на тоа нема да биде кренато ветото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com