23.8 C
Skopje
Saturday, June 19, 2021

ЗАРАДИ ПОРОЦИТЕ БИЛ НА ИВИЦА НА ПРОПАСТ, ПА ЈА ПРОНАШОЛ СРЕЌАТА ПОКРАЈ 25-ГОДИНИ ПОМЛАДА: Дивиот живот на најголемиот женкар во Холивуд!

Најчитани вести

Мел Гибсон е роден на 3 јануари 1956 година во Пексикил, Њујорк. Таткото на Хатон Гибсон по професија бил работник на железница, а неговата мајка оперска пејачка. Воспитан е како ирски католик и беше шестиот од единаесет деца. Кога Гибсон имал 12 години, неговото семејство се преселило во Австралија, откако ја добило главната награда во квиз.

Во Сиднеј, тој отишол во машко католичко училиште. Неговите родители сметалe дека посетата на часови во тоа училиште ќе го смири неговиот див карактер, но тоа не се случи. Како што влегол во пубертет, Гибсон станал уште попроблематичен и на само 13 години почнал да конзумира марихуана и алкохол, како и да се тепа.

Подоцна, тој сакал да стане новинар, но неговата сестра го препознала талентот за глума на нејзиниот брат и го пријавила во „Националниот институт за драмски уметности“, а само неколку дена подоцна доби покана за неговата прва аудиција. Кога го добил повикот, Мел воопшто не бил заинтересиран, згора на тоа, тој бил бесен на неговата сестра која го пријавила без негово знаење.

Сепак, бидејќи работел на пакување сокови, а таа работа била досадна за него, тој отиде на аудиција каде лесно ги помина сите приемни испити и се запиша на „Институтот за драмски уметности“ како шега. Својот актерски талент го покажа многу брзо, но поради неговиот темперамент, образованието не му одеше како што треба.

Во својата трета година на студии, Мел решава радикално да го смени животот на подобро – тој се ослободува од занемарениот изглед, што значеше долга коса и брада и се придвижува да станува се повеќе заинтересиран за предавања поврзани со глумата. На крајот, тој успеа да дипломира во 1977 година.

Mel Gibson

Филмската кариера на проблематичен актер

Актерското деби Мел го имаше во ТВ серијата „The Sullivans“ во 1976 година, а првиот филм во кој се појави беше „Hot Summer“ од 1977 година.

Филмот „The Hero“ му донесе публицитет, по што, како што се испостави, тој ја доби својата животна улога во култниот акционен филм на Џорџ Милер од 1979 година, „Mad Max“. Интересно е што тој скоро и да не ја доби оваа улога, бидејќи ноќта пред аудицијата се степал со тројца мажи, каде се здобил со разни повреди, како што е скршеница на носот, скршеница на вилицата и слично. Како што и самиот изјави, тој дошол на аудицијата изгледајќи како „црно-сина тиква“ и воопшто не се надевал дека ќе ја добие улогата. Продуцентите му рекоа да се појави повторно за две недели, што Мел го стори и ја доби улогата на Макс.

Овој акционен филм доживеа вртоглав успех, заработи над 100 милиони долари, а благодарение на него, Мел ја стекна популарноста потребна за понатамошен ангажман. Наскоро следуваат две продолженија на филмот, но и неговиот ангажман како актер во бројни други филмови.

По завршувањето на „Националниот институт за драмски уметности“, Гибсон, покрај глумата, секогаш сакаше да се испроба и како режисер. За прв пат го стори тоа како соработник режисер на филмот „Засекогаш млад“ во 1992 година. Бидејќи му се допаѓаше работата на режисерот, а и самиот Гибсон се покажа како одличен, прашање на време беше кога тој сам ќе режира проект. Кога сценариото за филмот „Braveheart“ стигна до неговите раце, се појави можност да се покаже како режисер. Продуцентите на филмот наскоро му понудија главна улога. Долго време се предомислуваше поради неговата возраст и праша дали може да игра улога на шкотски борец за слобода. На крајот се согласи.

Гибсон освои два Оскари за режија на „Braveheart“, во категоријата најдобар режисер и најдобар филм. По овој триумф, тој продолжи да режира неколку други помалку успешни филмови, а во 2004 година го напиша сценариото со Бенедикт Фицџералд за филмот „Страст“, кој постигна голем комерцијален успех, со заработка од 611 милиони долари и стана осми најуспешен филм во историја.

Mel Gibson

Приватен живот и проблеми со алкохолот

Мел Гибсон се ожени со Мел Робин Мур во 1980 година, која ја запозна преку агенција која се занимаваше со запознавање и зближување на парови. Во брак кој траел 26 години, парот имал седум деца. Иако се здоби со голема светска слава и популарност, Гибсон не знаеше како да заштеди пари, па тој и неговото семејство најмногу ги поддржуваше неговата сопруга вработена како медицинска сестра.

Поради оваа состојба во куќата, Мел често паѓал во депресија и се препуштал на разни пороци како марихуана и алкохол. Робин се борела со проблемите на нејзиниот сопруг до 1995 година, кога првпат се закани дека ќе се разведе од него.

Успехот на филмот „Braveheart“ и двата освоени Оскари го вратија на вистинскиот пат и Мел успеа да го смени животот за прв пат. Престана да пие и престана да пуши.

Mel Gibson

Сепак, таквата состојба била само привремена бидејќи повторно се појавила депресијата од која страдал целиот живот Гибсон, како и неговите проблеми во бракот. Двојката некако успеа да се справи со кризата до 2009 година, кога конечно се разведоа. Парот се решил на суд, а Мел и платил на својата поранешна сопруга 400 000 000 УСД, што беше еден од најскапите разводи во историјата во тоа време.

Во април 2009 година, Гибсон првпат се појави на црвениот тепих во друштво на Оксана Грогориева, Украинка, која веќе имаше син од врска со славниот актер Тимоти Далтон. Мел и Оксана ја имале ќерката Луција, истата година. Поради своето агресивно однесување кон Оксана, Мел завршува и на суд, што му изрекува парична казна и општествено корисна работа. Оксана се обиде да му го одземе детето и да добие целосно старателство, но судот ја одби.

2010 година е најболната година за големиот актер. Аудио-снимките на актерот, кои содржеа говор на омраза, расизам, сексизам, антисемитизам, доведоа до бојкот на сите филмови на Мел Гибсон во Холивуд.

Поранешната сопруга на славниот актер сведочеше во корист на Гибсон и јавно изјави дека никогаш не била малтретирана во брак. Форензичарите се сомневаа во валидноста на снимените ленти. Судот го обвини за полесно дело, а актерот веќе беше уморен од борба за правда што не можеше да го докаже.

Во април 2011 година, Гибсон конечно ја прекина тишината. Во интервју за едно списание, тој им се заблагодари на своите двајца најверни пријатели, Вупи Голдберг и Џоди Фостер, кои секогаш се залагале за негова одбрана во јавноста. Што се однесува до аудио-снимките, тој рече:

„Никогаш не сум се заканувал и не сум се однесувал некому неправедно кон спротивниот пол, раса, религиозно убедување или сексуалност – точка. Не обвинувам некои луѓе што го мислеа тоа, заради сето ѓубре што го слушнаа на оние измислени ленти што беа вешто собрани.“

Mel Gibson

Во истото интервју, тој додаде:

„Јас дозволив случајот да се затвори, но продолжувам да ја пропагирам својата невиност. Имав право да продолжам да се борам, но решив да се откажам заради моите деца. Сигурен сум дека лани би излегол како победник.“

Во август 2011 година, Гибсон склучи договор со Грогоријева. Таа доби 750.000 УСД и двојно старателство над ќерката Лусија.

Од 2001 година, Мел Гибсон е заљубен во поранешната шампионка и писателка Розалинд Рос. Во врска со неа, тој во јануари 2017 година во Лос Анџелес доби син, неговото деветто дете.

Ниту тоа не го смири овој актер, па тој продолжи да ја шокира јавноста со своите изјави до денес, а алкохолот е сè уште негово секојдневие.

Во 1984 година, Мел соработуваше со Ентони Хопкинс на филмот „Баунти“, со кого не можеше да издржи, бидејќи тој во тоа време беше алкохоличар, а Ентони во тоа време беше воздржан од алкохол.

Тој е висок 176 см.

Гибсон е познат по тоа што може да ја шокира јавноста со своите изјави. Во една прилика, тој рече за Евреите: „Е**** Евреи. Евреите се виновни за сите војни на овој свет! “

И не е тајна дека тој е хомофоб, па дури и му се развикал на новинар велејќи: „Дали изгледам како хомосексуалец? Дали се однесувам како нив? Дали се движам како нив? Со ваков изглед, кој би помислил дека сум геј.“

Во филмот „Mad Max“, Гибсон имаше само 16 реченици дијалог, од кои две беа „Само дојдов за гориво“.

Неговиот помлад брат Доналд исто така се занимава со глума.

Безброј пати бил избран за најубав и најсекси маж на светот.

Тој е првиот Австралиец на кого му е исплатено 1.000.000 УСД за филмска улога.

На својот имот изградил црква, која ја посетува секој ден.

Тој беше ментор на трагично починатиот актер Хит Леџер.

Тој ја одби улогата на Џон Меклејн во филмот Die Hard, која подоцна му припадна на Брус Вилис.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести