Home » Започнува трката за претседател во Италија

Започнува трката за претседател во Италија

by Журнал.мк

Започнува трката за претседател во Италија. Пратениците го избираат наследникот на актуелниот претседател Серџо Матарела, јави ДПА.

Вкупно 1.009 членови на двата дома на Парламентот – Домот на пратеници и Сенатот – како и претставници на регионите и автономните провинции, ќе го дадат својот глас денеска од 15 часот по локално време.

Актуелниот премиер Марио Драги подолго време е фаворит за највисоката функција во државата. Бидејќи тој не може да ги задржи двете позиции, во Рим има преговарања кои траат со недели, за тоа како да продолжи со неговата влада, каде се претставени речиси сите поголеми партии во Парламентот.

Поранешниот премиер Силвио Берлускони во саботата соопшти дека тој се повлекува од трката.

Ниту десничарските партии, ниту левичарскиот спектар, до вчера не се договорија за заеднички кандидат.

Според ова, не се големи шансите да падне одлука на првиот ден од гласањето. Потребно е двотретинско мнозинство за победа во првите три пребројувања. Потоа, доволно е апсолутно мнозинство.

Со само едно гласање дневно, победник не се очекува пред четврток.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More