26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Започнува производство на новиот Nissan Juke

Најчитани вести

Новиот Nissan Juke лежи на CMF-B платформа. Димензиите на возилото се: долг 4210 мм, 1595 мм широк и 1800 мм висок, што го прави овој модел за 85 мм подолг и 170 мм поширок од својот претходник, но и понизок од 30 мм. Меѓуоскиното растојание е проширено за 105мм, што го прави автомобилот попростран.

Волуменот на багажникот е 422 литри наместо досегашните 354. Новата генерација на Nissan Juke е полесна за 23 килограми од стариот модел. Инфозабавниот систем NissanConnect располага со 8,0-инчен осетлив на допир екран, поврзување на смартфони, поддршката за Apple CarPlay и Android Auto. Тука е и полу-автономниот систем за возење на Nissan ProPILOT, Bose звучениот систем со 8 звучници и широкиот опсег за персонализација.

Овој модел првично ќе настапи со 1.0 литарски три-цилиндричен турбо бензински мотор со 117 коњски сили во комбинација со 6-степен мануелен и 7-степен автоматски менувач.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com