9.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Започна санацијата на Македонскиот народен театар

Најчитани вести

Македонскиот народен театар започна со санација на проодната тераса која се наоѓа на северно-источниот дел од првиот кат на објектот кон музејот на Холокаустот.

Како што инфоримраат од МНТ, се работи за зафат со кој ќе се надминат проблемите наследени од самото отворање на театарот, како и натамошното руинирање на објектот.

„Во изминатите години при обилни дождови беа предизвикувани материјални штети од протекување од терасата во главното фоаје. Средствата, во износ од 1.200.000,00 денари се во рамките на Годишната програма за 2021 година на Министерството за култура на РСМ. Искрено се радуваме што есенскиот дел од сезоната ќе го започнеме во безбеден и саниран објект. Во очекување на позитивни вести околу пандемијата од Ковид-19, ние се подготвуваме повторно за полн салон, со широк репертоар“, соопштува Македонскиот народен театар.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести