Home » Започна официјална посета на претседателот Пендаровски на Чешката Република

Започна официјална посета на претседателот Пендаровски на Чешката Република

by Журнал.мк

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Прага со највисоки државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Чешката Република, Петр Павел, со што започна неговата официјална посета на Чешката Република.

Претседателот Пендаровски оствари тет-а-тет средба со претседателот Павел, на која беа потврдени искрените пријателски односи меѓу двете држави. На средбата се разговараше за македонските аспирации за членство во Европската Унија, партнерството во НАТО, како и за состојбите во поширокиот регион, во контекст на војната во Украина. Потоа следуваше пленарен состанок на двете делегации.

Претседателот Пендаровски ќе оствари средби и со претседателот на Сенатот на Парламентот, Милош Вистрчил, со претседателката на Домот на пратениците на Парламентот, Маркета Пекарова Адамова и со претседателот на Владата, Петр Фиала.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More