32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Започна контроверзниот лов на делфини во Јапонија

Најчитани вести

Во Јапонија, во крајбрежниот град Таиџи, започна контроверзниот годишен лов на делфини, за време на кој овие животни се доведуваат до заливот, каде што некои се убиeни во плитка вода, а некои се избрани за продажба од страна на аквариуми.

Овој лов е широко критикуван со децении, а во центарот на вниманието на меѓународната јавност се најде кога беше опишан во документарецот „Заливот“, пренесува „Би-би-си“.

Невладината организација „Делфин проект“ соопшти дека денес се убиени пет делфини.

Дозволената квота е 1.700 животни кои можат да бидат фатени или убиени.

Бројни невладини организации велат дека фаќањето делфини е крајно сурово и дека делфините можат да издржат до 30 минути.

Се очекува сезоната на лов на делфини да трае околу шест месеци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com