17.8 C
Skopje
Saturday, June 19, 2021

ЗАПОМНЕТЕ! Чоколадо мора да јадете секоја недела, а еве и зошто!

Најчитани вести

Ако консумирате чоколадо барем еднаш неделно, вашите когнитивни способности ќе бидат далеку подобри од луѓето кои го консумираат нередовно и исклучително ретко. Ова се резултатите од најновата студија спроведена од научници од Универзитетот во Мајна, Универзитетот во Јужна Австралија и Луксембуршкиот институт за здравство.

Во студијата објавена во списанието „Апетит“ учествувале 968 лица на возраст од 23 до 98 години. Имено, научниците сметаат дека редовната потрошувачка на какао флаваноиди може да биде еден од неколкуте фактори што ги објаснуваат когнитивните придобивки што ги дава чоколадото.

Ризиците од висок крвен притисок и дијабетес тип 2 се помали кај оние кои редовно консумираат чоколадо, за разлика од оние кои земаат поголема количина за подолг временски период.

Научниците од студијата заклучија дека идните истражувања ќе дадат понатамошен увид во поврзаноста на чоколадото богато со флавоноиди од какао и невропсихолошкото здравје и механизмите што ги поврзуваат.

Тие веруваат дека во идните студии ќе биде важно да се испитаат оптималните количини за краткорочни и долгорочни ефекти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести