15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Западните земји во ОН ја осудија Белорусија за организираната инструментализација на мигрантите

Најчитани вести

Членовите на Советот за безбедност на ОН од Европа и Америка во заедничка декларација ја осудија „организираната инструментализација на луѓето“ од Белорусија на границата со Полска со намера „да се дестабилизира надворешната граница на Европската унија“. По вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за ова прашање, одржана зад затворени врати, шест земји (САД, Естонија, Франција, Ирска, Норвешка и Британија) во декларацијата оценија дека целта на Белорусија е „дестабилизација на соседните земји“. и „да го оттргне вниманието од сопственото растечко кршење на човековите права“.

Итната седница ја свикаа Естонија, Франција и Ирска. Сесијата траеше нешто повеќе од половина час. Во декларацијата не се споменува Русија, која ја поддржува Белорусија од почетокот на кризата. Пред седницата, заменик-амбасадорот на Русија во ОН, Дмитриј Полјански, ги отфрли обвинувањата дека Русија и Белорусија им помагаат на мигрантите да ја преминат белоруско-полската граница. Рускиот заменик амбасадор оцени дека е „срамно“ барањето на Европејците за тоа да се разговара во Советот за безбедност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com