9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Заострени мерки во најпознатиот забавен парк Вратите на Дизниленд повторно се отворија, а ова се условите што мора да ги исполните кога влегувате! (ВИДЕО)

Најчитани вести

Вратите на Париз Дизниленд се отворија оваа среда, по повеќе од три месеци, со важни безбедносни мерки со кои организаторите се надеваат дека ќе ја вратат магијата на најпосетуваниот забавен парк во Европа.

Вратите на Парискиот Дизниленд се отворија оваа среда, по повеќе од три месеци, со важни безбедносни мерки, со кои организаторите се надеваат дека ќе ја вратат магијата на најпосетуваниот забавен парк во Европа.

„Чувствуваме атмосфера слична на онаа што ја имавме во април 1992 година кога се отвори паркот“, изјави за „Ефе“ Хавиер Морено, потпретседател за продажба и дистрибуција.

Претседателот на Дизниленд Париз, Наташа Рафалски, го започна свеченото отворање на свечена церемонија со музика и мало шоу, со кое ги поздрави првите воодушевени посетители. Ги поздрави со аплауз вработените распоредени во почесната сала по целата главна авенија на парк.

Со атракции и познати ликови создадени од Волт Дизни по Првата светска војна – кој и самиот преживеал таканаречен шпански грип – беа пречекувани семејствата и децата во исклучителни услови.

Задолжителни маски

Ликовите на сагата „Неверојатна“ ги потсетуваат возрасните и децата на безбедносните упатства: маските се задолжителни од 11-годишна возраст. Повеќе од 20 километри на терен за одржување на безбедно растојание и повеќе од 2.000 дистрибутери на алкохолни гелови за раце низ целиот парк .

Понатаму, целата продажба ќе се изврши преку Интернет и оние кои имаат бесконтактна платежна картичка мора да се регистрираат и да го внесат денот кога сакаат да уживаат во паркот.

„Но, суштината е тука. Ликови, магија, музика, Тоа е ДНК на Дизни. Посетителите доаѓаат да се разделат со надворешниот свет“ – вели Морено.

Усогласеноста со прописите за безбедност принуди, во секој случај, да ги одложи парадата и другите демонстрации на кои се собира јавноста, како и да се затворат игралиштата.

За да се надополни тоа, дизајнирани се места за состаноци со карактери каде местата се означени на картата како „селфи“ на совршенство.

Вака ќе изгледа Дизнилед

Организацијата не сака да зборува за намалување на капацитетот што тие го договорија со здравствените власти, иако протече веста дека од 80.000 редовни дневни туристи во средината на сезоната, таа ќе оди на 24.000 за време на КОВИД-19.

Досега е отворен само еден од шесте хотели околу комплексот, но Морено вели дека тие веќе имаат план постепено да го зголемуваат интензитетот.

Тој секогаш објаснува, со особено внимание на безбедноста, дека за нив тоа е приоритет кој ќе ги принуди да се прилагодат на ситуацијата во зависност од развојот на пандемијата.

Дизни Париз се враќа на работа неколку недели откако неговите постари браќа го сторија тоа во Орландо и е последниот од големите француски забавни паркови што ја крена завесата.

Покрај тоа, ги прави мерките построги од другите и доколку се анализираат податоците откриени од синдикатите, со ограничен капацитет.

„Обврски наметнати со тоа што се најголеми од сите, со голема разлика од другите. Дизниленд Париз обично прима околу 15 милиони посетители годишно, во споредба со 2,3 милиони во Пуи ду Фо, на западот на земјата.

Друг дополнителен проблем е тоа што, додека другите паркови се хранат главно со локални посетители, половина од оние што шетаат по улиците околу Замокот на Заспаната убавица се странци, што подразбира дополнителен ризик во однос на циркулацијата на вирусот.

Соочени со ова, Дизни започнува порака за надеж и безбедност. “Време е да излеземе, да искористиме и да поминеме уникатни моменти со семејството. Затоа сме единствени, затоа што создаваме магија. Треба да имаме моменти на среќа и таму треба да си го одработиме својот дел”, нагласува Морено.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести