Има само 6 години, а веќе два пати го освоила Килиманџаро

Шестгодишното девојче Ешлин од Велика Британија, станала најмладото женско лице кое дошло до...

Црвена река- причина плус да се посети Перу

Кога го истражувате Перу и она што може да го видите во оваа...

Песок стар пет милиони години: Неверојатна дина висока 170 метри

Прошетката низ пустина за многумина е интересно доживување поради песочните дини што се...

Ова се гледа еднаш во животот: На крајбрежјето на Финска забележан бизарен природен феномен

Фотографиите од овалните ледени формации кои настанале по пат на случајност на островот...

Тунелот под Берлинскиот ѕид за прв пат отворен за јавноста

Тунелот бил изграден од група луѓе кои побегнале во западен Берлин. Тунелот под...

Ова се неколку знаци дека сте многу поинтелигентни од што мислите

Љубопитноста, меѓу останатото е особина на интелигентните луѓе, бидејќи нивниот начин на размислување...

“Луѓето се разболуваат од неисполнети желби”: Мудри индијански мисли кои ќе ве натераат да размислите за животот

Индијанците по грешка го добиле ова име. Имено, европските поморци сметале дека прекуатланската...

Хрват влегол во Гинисовата книга на рекорди – изваден му е најдолгиот заб на светот

Хрватските медиуми пренеле дека пациентот на кој му бил изваден забот е Хрватот...

Три места на светот кои изгледаат како да се од друга планета

За да ги видите овие места, не треба да резвервирате карта за лет...

Магични серпентини: Погледнете ги овие планински патишта со многу кривини

Луѓето успеале да дојдат до многу зафрлени краеви, но на некои места природата...

Сонувате дека непрекинато паѓате и ве фаќа паника? – еве што кажува тоа за вашата личност

Сите сакаат да го откријат значењето на соновите, но што откриваат тие за...

Тестиран најдолгиот лет во светот – патниците во воздух 20 часа

Авионите на авио превозникот „Квантас“ објавија дека го извршиле најдолгиот комерцијален лет, 19...

Пешачи од Германија до Јапонија поради ОИ: Патување долго 16.000 километри

Кристијан Аделер пред седум месеци тргнал пешки од Германија кон Јапонија, каде планира...

Тврди дека има 123 години: Се појавил на аеродром, го покажал пасошот и ги шокирал вработените

Свами Сивинанда се појавил на аеродромот во Калкута во Индија и таму покажал...

Велосипедистка на 71 година ја совладала “Патеката на смртта”

Велосипедската патека во Боливија позната како "Патека на смртта" е необичен избор за...

Низ светските мориња наскоре ќе заплови посебна едрилица

Наизглед старата едрилица всушност е луксузен брод кој ќе влезе во Гинисовата книга...

Египет ги отвора двете најстари пирамиди за посетители

Египет за прв пат по 1965 год повторно ги отвара за посетители двете...