-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Занесната Алесандра: „Не сакам да бидам во врска со некој кој сите жени го посакуваат“

Најчитани вести

„Алесандра Амбросио покажа совршени облини“ или „Амбросио ужива со деца на бразилска плажа, а во преден план се нејзините долги нозе“ се само некои од написите на истата тема што можете да ги прочитате кога ќе го напишете името на познатата Бразилка модел со италијански, португалски и полски корени.

„Доаѓам од убава земја, ја сакам плажата, патот и целата атмосфера поврзана со морето. Уживам во мојата работа, а тоа може да се види од моите опуштени модни колекции за жени. Како да сум на вечен одмор“ – тврди Алесандра Амбросио. Таа навистина не споделува една од тешките животни приказни на славните. Напротив, ѕвездата секогаш се смее, барем кога станува збор за работата.

Имено, оваа убавица навистина не мораше да се мачи да привлече внимание и можности во модниот свет. Веќе како тинејџерка постигна неколку модни соништа и благодарение на своето убаво лице, хармонична фигура на песочен часовник, убаво обликувани нозе и самоуверен став, успеа да создаде исклучително успешна кариера.

Брзо беше забележана од водечките модни агенции, но и од познати дизајнери, па соработуваше со најдобрите светски фотографи, а нејзиното CV вклучува рекламни кампањи за безброј луксузни брендови. Добила дополнителна слава како глобална икона на брендот Викторија Сикрет и нивната Пинк линија. Со години нејзиното име се наоѓаше на списоците на најубави жени во светот, се појавуваше на насловните страници на повеќе од 70 меѓународни списанија и едиторијали, од кои некои се Vogue, GQ, Harper’s Bazaar, Elle, Glamour, Marie Claire и Cosmopolitan.

Alessandra Ambrosio

Инфективниот оптимизам и односот кон работата и донесоа успех, па стана една од најбогатите супермодели на светот. Нејзината линија костими за капење и свечена облека за млади жени, секако придонесе за тоа. Како што вели, не се плаши од стареење, па со радост со семејството ќе го прослави својот 40-ти роденден, кој го слави на 11 април. Таа исто така може да се запише на медицина и да се специјализира во кардиологија бидејќи тоа го спомна во неколку разговори и не се откажа од идејата.

Алесандра Амбросио е родена во Ерехим, град скриен во пространоста на јужен Бразил, каде нејзините родители, мајката Лусилда од полско потекло и таткото Луиз од италијанско потекло, поседуваа бензинска пумпа. Растејќи безгрижно, таа апсорбираше модни списанија и одлучи дека сака да биде заштитно лице на насловната страница на осум години.

„Кога ја видов насловната страница на списанието со Карен Мулдер, сакав да бидам како неа“, се присетува бринетата. Таа немала проблеми со самодовербата во пубертетот, единственото нешто што и пречело се нејзините несмасни уши, кои ги поправила на 11-годишна возраст, но и жалела. Таа рече дека операцијата била многу болна и дека целосното закрепнување траело две години. Грижливите родители ја поддржуваа во нејзините соништа и покрај фактот дека Луиз Амбросио имал мултиплекс склероза на 30-годишна возраст, но тој сметаше дека е подобро да се инвестира во деца отколку во медицина. Така, помладата ќерка Алина стана адвокат, а Алесандра една од најпознатите светски модели. На патот не и пречеа задевањето на нејзините врсници.

Alessandra Ambrosio

„И денес се смеам кога се сеќавам дека на училиште ме викаа Олива, по девојката на Попај, затоа што бев висока и слаба“ – открила во едно интервју.

Веќе на 12-годишна возраст се запиша на локален курс за моделирање, а две години подоцна влезе во познатиот натпревар „Elite model Look“, каде се најде меѓу 20-те финалисти. Иако конкуренцијата беше голема, и таа беше само една од многуте млади девојки кои бараа среќа и работа во честопати суровиот моден свет, нејзината самодоверба, пржен пат и хармонична фигура не поминаа незабележано.

Напротив, нејзината кариера започна да се развива со вртоглави стапки. На 15-годишна возраст, таа се приклучи на агенцијата Дилсон Штајн, која беше одговорна за откривање на iseизел Бундхен и Каролин Трентини, а во 1997 година потпиша договор со меѓународната агенција за моделирање Elite Model Management и се пресели во Њујорк под условите што ги постави. Тоа беше ерата на супермоделите што ги одбележа деведесеттите години, владеењето на т.н. гламазони кои „не работеа за помалку од 10.000 УСД“, како што славно рече Линда Евангелиста. Сепак, меѓу нив се истакна 15-годишната Алесандра, за која Тајра Бенкс заклучи дека е иднината на моделирањето.

Набргу по престижниот избор на Елит, таа се појави на насловната страница на бразилското издание на списанието „Elle“, а 2000 година се смета за главна пресвртница во нејзината кариера. Таа потоа снимаше модни кампањи за американските куќи Gap и Guess, односно линија фармерки за Guess, што ја издигна меѓу sвездите заедно со Ана Никол Смит и Лаетија Каст. Таа беше забележана и од други брендови, како што е козметичкиот гигант Ревлон, за кој сними кампања и модните класици Џорџо Армани, Келвин Клајн и Ралф Лорен. На модните писти беше поканета од италијанските дизајнери Лора Бјагиоти и Алберта Ферети, францускиот дизајнер Кристијан Лакроа, Гатинони, Пјер Балмен, Кензо, Библос, Фенди…

Alessandra Ambrosio

Стана неверојатно популарна и барана, а сето ова беше на некој начин увертира во најпознатата соработка со американскиот бренд за долна облека Victoria’s Secret. Потоа ја прошета најгламурозната модна писта, на 19-годишна возраст, со своите бразилски колешки Жизел Бундхен, Адријана Лима и Изабел Гуларт. Ова незаборавно шоу од 2000 година, кое донесе многу убави модели со здрави облини на сцената, се одржа во рамките на Канскиот филмски фестивал и се произведе со помош на озлогласениот сексуален предатор Харви Вајнштајн, а го отвори легендарната актерка Елизабет Тејлор.

„Ги познавам сите бразилски модели кои беа со мене на шоуто Victoria’s Secret од мојата 15-та година. Отпрвин, не ми беше лесно да се навикнам на огромниот Њујорк и целиот стрес што го носи. Кога првпат дојдов во Големото Јаболко, Жизел ми го издаваше својот стан две недели, а бидејќи не знаев англиски јазик, Адријана Лима ми помогна да комуницирам – се присети Алесандра, чиј здрав став кон работата и конкуренцијата многу и помогна. Еднаш рече дека со текот на годините станала премногу зафатена за да се впушти во глупави расправии со своите колеги.

„Никогаш не сум била фокусирана на негативни работи, како што е трошење на непотребна енергија на ривалство со други девојки на насловните страници. Бев преокупирана со мојот приватен живот за да го потрошам на љубомора, особено кога имав деца. Се фокусирав само на позитивната енергија. Ние всушност се инспириравме едни со други. Сите овие девојки се мои колешки, тие се убави и има место за секоја од нив под рефлекторите“ – објасни таа за списанието „Ocean Drive“. Таа исто така зборуваше за тоа како научила да се справува со негативни коментари.

Alessandra Ambrosio

„Повеќе не го доживувам тоа. Има толку многу различни мислења. Дури и кога читам негативни коментари, си велам: „Кому му е гајле“. Не можете да живеете и да слушате што некој ќе каже, само треба да бидете свои“ – објасни таа.

Таа стана една од најпознатите ангели во светот и беше почестена да го носи познатиот фантастичен градник, скап градник направен од дијаманти, сафири и рубини вреден милиони долари, двапати на ревијата на Victoria’s Secret. Таа носеше и долна облека од Викторија направена од бонбони, а одеше по модната писта додека беше бремена со своето второ дете во 2011 година. Во тоа време, таа ги носеше и најтешките крила направени некогаш за шоуто, тешки повеќе од 13 килограми.

Нејзиното ангелско пензионирање започна во ноември 2017 година по нејзиното последно спектакуларно шоу за бренд за долна облека во Шангај. Одеше во секси долна облека и чизми со вртоглаво високи потпетици, облечена во прекрасни крилја и испраќајќи безброј бакнежи на публиката. После ревијата, таа се забавуваше со модели и други ангели, не откривајќи дека ова е нејзино последно шоу за таа позната марка.

Таа на својот Инстаграм профил емотивно се прости од овој дел од животот: „Не можам да опишам колку сум благодарна што имав можност да соработувам со оваа неверојатна марка што ме инспирира мене и другите жени ширум светот. Ниту во најлудите соништа не би замислувала да одам на 17 ревии на Victoria’s Secret. Синоќа беше најтешко да се збогувам со моите ангели; Адријана Лајм, Лили Олдриџ и Кендис Сванепол. Но, го направивме најголемото и најдоброто шоу досега! Горда сум што бев дел од движењето Викторија Сикрет и секогаш ќе навивам за вас. Те сакам засекогаш “, напиша тогаш 36-годишната sвезда.

Таа е запаметена и по појавувањето на календарот на Пирели во 2003 година кога позираше со Наталија Водианова, Сиена Милер, Хајди Клум, Софи Дал и други sвезди, а десет години подоцна со Хелена Кристенсен, Каролина Куркова, Миранда Кер, Алек Како и Изабел Фонтан.

Оваа претприемничка девојка ја претстави својата линија за костими за капење во 2004 година – Алесандра Амбросио од Саис, а само во првиот месец беа продадени 10.000 парчиња. Во 2006 година стана заштитно лице на A/X Armani Exchange, потоа беше шеста на листата 99 најпосакувани жени избрани од порталот AskMen, а во 2009 година се појави на насловната страница на Мари Клер со Саша Барон Коен како дел од промоцијата на неговиот филм „Brüno“. Таа исто така сними романтична кампања со холивудската sвезда Ештон Качер за бразилската куќа Колчи.

Alessandra Ambrosio

Во 2013 година, таа лансираше друг моден бренд – Ale (што е прекар од нејзиното детство) – во соработка со американската линија Cherokee, и потпишува накит, очила за сонце и вечерни фустани. Нејзината фотографија со холандскиот модел Доуцен Крос и американскиот актер Џими Фалон ја краси насловната страница на Vanity Fair во февруари 2014 година, а снимките од ‘Ale for Love Magazine’ ја пренесоа природната убавина на моделот кон крајот на бременоста.

Алесандра исто така имаше енергија да се испроба во телевизиски проекти, па затоа беше судија на реалните шоуа ‘Project Runway’ и ‘America’s Next Top Model’. Запаметен е нејзиниот настап на церемонијата на затворање на Олимписките игри во Лондон 2012 година, кога претстави традиционалната бразилска облека, како и насловната страница за GQ со португалскиот фудбалски гигант Кристијано Роналдо во 2016.

Во март 2019 година, таа дизајнираше друга линија на костими за капење – Гал Флорипа – со нејзината сестра Алин и пријателката Жизел Корија. Бидејќи немаше паузи, фатални подеми и падови во нејзиниот деловен живот, таа заплови во релативно мирни води на љубовта. Од почетокот, таа не дозволуваше медиумите да и пречат во приватноста, па јавноста доби само онолку колку што таа пристојно ќе каже или објавува на профилите на социјалните мрежи. Познато е дека нејзиното прво момче е Џовани Боргети, а тие беа заедно од нејзината 14-та до 16-та година. Таа исто така го сакаше згодниот модел Марсел Болдрини од 2001 до 2005 година, но и Рики Мартин пред тој да признае дека е хомосексуалец.

Таа исто така молчеше за нејзината романтична врска со бразилскиот новинар Стив Алејн во 2005 година, а се шпекулираше дека една година подоцна била со диџејот А.М., вистинско име Адам Мајкл Голдстајн. Се шпекулираше дека таа имала и кратки романси со португалската фудбалска sвезда Кристијан Роналдо во 2015 година и бразилскиот фудбалер Нејмар, но тоа остана само на шпекулациите во медиумите.

Alessandra Ambrosio

Својата фатална љубов ја запозна во 2008 година кога го запозна Џејми Мазур, нејзиниот долгогодишен свршеник, милионер и сопственик на компанијата за фармерки Re/Done. Иако таа не зборуваше јавно за тоа, тие наводно се запознале на венчавката на заеднички пријател во Рио де Жанеиро, и се вљубиле на фестивалот Coachellaво Калифорнија.

„Јас секогаш имам нови фармерки затоа што тој мора да ги следи трендовите и ги добивам најдобрите подароци“ – како лубутинки и винтиџ очила за сонце. Тој еднаш ги научи сите мои омилени песни од Перл Џем за Денот на вљубените“ – раскажа убавицата за својот Џејми. За време на десет години, тие имаа две деца, денес тринаесетгодишната ќерка Ања Луиз и деветгодишниот син Ноу Феникс, двајцата родени во Бразил.

Семејната идила можеше да се види на бројни папарацо фотографии направени на плажа, омиленото место на славната Але, или на нејзините профили на социјалните мрежи. И додека следбениците на мрежите сметаа дека нивната врска ќе трае вечно, по една деценија заеднички живот, моделот и впечатливиот милионер во 2018 година престанаа да споделуваат заедничка адреса. Со месеци пред официјалното објавување на паузата, беше очигледно дека нешто не е во ред меѓу нив, бидејќи фотографиите на Мазур исчезнаа од Инстаграм профилот на Алесандра. Гласините дека славната Бразилка е сама повторно го поттикна нејзиното доаѓање на Суперболот без нејзиниот сопруг во 2018 година.

Alessandra Ambrosio

„Тие се обидоа најдобро да се сокријат од јавноста дека на нивната љубов и се стави крај, но Алесандра го откри со своето однесување, а таа веќе долго време не се појавуваше со него“, изјави извор близок до парот за американскиот магазин .

Алесандра не зборуваше за причините за раскинувањето, а се шпекулираше дека за нивната љубов одлучувале деловни обврски, патувања, недостаток на комуникација. Претходно, Амбросио во едно интервју изјави дека нема време за венчавка и дека тоа не и е приоритет, а во интервју за Космополитен ја објасни формулата за долга врска: „Патувам постојано и мислам дека тоа е важно за одржување искри во нашата врска “. Сепак, по неуспешниот ангажман и десетгодишната врска, Але не плачеше многу. Причината за тоа сигурно и ја даде нејзиниот поранешен, кој беше снимен во јули истата година во друштво на непозната убавица. Таа се забавуваше со бразилскиот производител Раул Гутереш три месеци, а потоа и со згодниот италијански бизнисмен Никола Оди, основач на луксузната марка Алануи. Атрактивната двојка не се двоумеше да ја покаже својата среќа во јавноста, од страсно бакнување, заедно на шопинг до поминување време со децата на Алесандра и синот на Никол. На крајот, романсата заврши по една година. Ниту манекенката не даде коментар за раскинувањето, но еднаш изјави дека е многу љубоморна и затоа не сака да биде во врска со позната личност.

  • Не сакам да бидам во врска со личноста која ја сакаат сите жени. Има доволно силна конкуренција околу обичен дечко, а камоли околу ѕвезда – заклучи убавицата, секако не без причина. Таа пронајде нова љубовна среќа во прегратките на Ричард Ли, модел претставен од LA Models и Вилхелмина.
    Во средината на март оваа година, тие беа снимени на вечера во луксузниот ресторан Катјуа во Лос Анџелес. Тие не се двоумеа да се бакнат и да покажат ситна нежност. За прв пат беа снимени заедно на крајот на февруари во ресторанот Нобу во Малибу.
Alessandra Ambrosio

И покрај сите мажи кои поминале низ нејзиниот живот, нејзината најголема љубов се нејзините деца, со кои поминува безгрижни денови на нејзината омилена бразилска плажа.

„Мојата Ања е заинтересирана за глума, танцување и моделирање, па затоа често оди на снимање со мене, а Ноа обожава тенис“ – истакнува гордата мајка. За себе вели дека најголем адут ѝ се витките нозе, како и дека е заинтересирана за сурфање, падобран, одбојка, аикидо и риболов.

„Претходно моделите беа како рок ѕвезда и сето тоа се сведе на одење на забави и гламурозно живеење. Денес тие се повеќе како деловни жени и целата индустрија го сфаќа сериозно. Почнав да се занимавам со моделирање многу млада и мислев дека сè ќе заврши до моите 20-ти години, а бев професионално во индустријата скоро две децении. Никогаш не знаеме што ќе донесе утре, ниту одлуките што ќе ги донесеме, ниту патот по кој ќе тргнеме“ – заклучи Алесандра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com