14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Заев ќе оствари заедничка средба со Макрон, Меркел и Радев на самитот во Словенија

Најчитани вести

Претседателот на Владата, Зоран Заев утре, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и со министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заминува за Република Словенија за да учествува на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи во Брдо – Крањ.

На Самитот, којшто се одржува за време на словенечкото претседавање со ЕУ и кој ќе ги собере шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ, лидерите на државите на Западен Балкан, како и лидерите на Европскиот совет и на Европската комисија, ќе се разговара за политиките на ЕУ за Западен Балкан во претстојниот период, вклучително и темата за проширувањето.

На овие теми премиерот Заев ќе учествува во две панел-дискусии.

Во рамките на својата агенда на Самитот во Брдо-Крањ, претседателот на Владата, Зоран Заев, ќе има заедничка работна средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон, со канцеларката на Германија, Ангела Меркел, и со претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Премиерот Заев ќе има заедничка средба и со премиерот на Словенија, Јанез Јанша, со претседателот на Бугарија, Румен Радев, и еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји, како и посебна билатерална средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

На маргините на Самитот премиерот Заев ќе има билатерални средби и со премиерката на Естонија, Каја Калас, и премиерот на Ирска, Мајкл Мартин.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com