8.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Заев: Се постапува за дивоградбите во Охрид и на Матка, законот мора да важи еднакво за сите

Најчитани вести

Со решение на инспектор, стопирани се двете градби во Охрид, едната сред брегот на езерото и другата во центарот на градот, зад кои стои советник од Општината.

Како што рече денеска премиерот Зоран Заев одговорајќи на новинарски прашања, се постапува и по однос на дивоградбите на Матка.

„Решението е издадено, следува процес на извршување. Законот мора да важи еднакво за сите. Ако не постапи Општината, ќе постапи државата. Тоа не е само поради УНЕСКО, туку и поради законите во земјава кои треба да се почитуваат“, истакна Заев, по отворањето на новиот погон за месни преработки во Глумово, Општина Сарај.

Според него, се уште можеби се гради зашто институциите треба да постапат по решението, но ако некој не го почитува решението, ќе следува кривина одгоровност.

„Како што и тогаш се изјаснив за платформите, за една има судски спор. Деновие Министерство за траспорт не извести да бидеме претпазливи, да не постапуваме набрзина зашто има двостепеност. Се разбира, согласно законите, ќе се реши и ова прашање“, рече градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести