7.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Заев: Северна Македонија прва во регионот по транспарентност

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави дека Северна Македонија е прва во регионот по транспарентност.

„Претходните сѐ криеа, а сега сѐ е јавно. А, кога сѐ е јавно, корупцијата не се исплати.

Исправните политики на отвореност се потврдени, повторно сме на прво место по отвореност и транспарентност во регионот.

Владата на Груевски донесе заробена држава, последна по транспарентност во 2016 година во регионот.

Со политичка волја, со одлучност, посветена работа и одговорност еве не веќе неколку години на првото место, посочени како единствениот позитивен пример во регионот.

Македонија освои рекордни 83,43% во доменот на транспарентноста, според поставените критериуми.

Она што е за одбележување е дека водечка позиција во регионот имаат и министерствата на Владата со освоени 62% од поставените критериуми.

Негувањето на принципот на транспарентност е прашање на одговорност на Владата.“, напиша Заев.

Претходните сѐ криеа, а сега сѐ е јавно. А, кога сѐ е јавно, корупцијата не се исплати.Исправните политики на…

Posted by Zoran Zaev on Wednesday, September 29, 2021

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com