27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Заев – СДСМ ќе размислува за коалицијата со ДУИ

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека тоа што нивниот коалиционен партнер во Владата, ДУИ, поднесе 5000 амандмани за измените на Изборниот законик е сериозна причина за размислување. Заев вели дека партијата што ја предводи тој, СДСМ, ќе го отвори ова прашање. Тој вели дека се отвора прашањето за тоа колку е владината коалиција одржлива или не.

„Сега 5000 амандмани е навистина лоша порака, кој и да е „ту мач“, сета оваа дискусија што се случува, мене ми е јасно дека е предизборна кампања и дека секоја партија се поставува, но сериозните пораки кои се испраќаат кон нас, ни сме должни да ги разгледаме“, рече Заев одговарајќи на новинарски прашања.

Тој упати и критики и до ВМРО-ДПМНЕ што поднеле илјадници амандмани на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена на Изборниот законик, кои се во собраниска процедура, велејќи дека испраќаат нечесна и недржавничка порака.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com