4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Заев: Растот на цените во државава не е поголем од растот во другите земји, лебот нема да поскапи

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев денеска во изјава за медиуми кажа дека поскапувањето на некои производи во земјава, не е поголемо од поскапувањето од другите земји и дека се прави се да остане економијата стабилна.

„Растот на цените не е поголем од растот на цените во друте земји. Инфлацијата не очекуваме да биде повеќе од 2,2%. Направивме електричната енергија да не влијае дополнително на други цени, и натаму ја држиме стабилно. Тоа беше целта на Владата.

Интервенираме и на други места, се со цел да имаме стабилни цени. Што се однесува до левот, засега нема причина на поскапување на лебот.“, рече Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com