8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Заев повика на лидерска средба в петок

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците.

На средбата ги повика Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Зијадин Села, а најави разговори и со други парламентарни партии.

Темите што ги предлага се измени на Изборниот законик, Законот за Јавното обвинителство и за пописот.

За условот на ВМРО-ДПМНЕ да има лидерска средба, само ако се разговара за предвремени избори, Заев вели дека целта е сите партии, и власта и опозицијата, да се договорат за клучни прашања и важни одлуки за државата до октомври кога се очекува датум за препорака за почеток на преговорите со ЕУ.

„Подготвени сме за избори напролет, наесен или кога било, но државата е приоритет. Останувам на ставот за редовни избори. Видовме до каде брзи избори ја донесоа државата само поради политички калкулации. Ако требаше да се оди на парламентарни избори, ќе одевме заедно со претседателските, редовните се во декември 2020, но може да разговараме и за октомври в година“, рече премиерот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести