25.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Заев: Очекуваме ЕУ да го исполни ветувањето за стартот на преговорите

Најчитани вести

Северна Македонија ги оствари сите препораки на Европскиот совет од јуни 2018 година и ја добивме најсилната препорака за отпочнување на преговорите за членство со ЕУ, истакна премиерот Зоран Заев, кој денеска присуствува на Самитот за Западен Балкан во Познањ, Полска.

„Очекуваме ветувањето за старт на преговорите во октомври да биде исполнето. Убедени сме дека тој процес може да оди паралелно со процесот на преговори и за проширување со земјите од регионот“, нагласи премиерот Зоран Заев, кој својот профил на „Фејсбук“ сподели видео од Самитот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com