5.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Заев: Не е точно дека производите ќе поскапат за 50%

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес конференција рече дека тврдењето на прехранбениот сектор дека производите ќе поскапат за 50% е претерано.

  • Тоа не е точно. Инфлацијата во државата е контролирана и таа е до 2,7% и тоа е ниско ниво. Осетлива инфлација се чувствува над 15, 20 и тоа е факт. Ние не можеме да бидеме изолирани од настаните во светот. Отворен пазар сме и зависни од Европа и надвор од неа. Цената на струјата е главен индикатор за покачување на цените на производите на просечно ниво, не повеќе од 3%. Владата е тука за да помогне, рече премиерот Зоран Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com