22.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Заев: Не беше иста правдата за Алмир и за Саздо

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница рече дека лично чувствува оти имало селективна правда доколку се споредат случаите за убиството на Никола Саздовски и малиот Алмир.

Премиерот ова го кажа по прозивките на пратеникот Зијадин Села, кој порача дека има селективна правда во случајот со братот на Ел Чека за кој најпрвин беше кажано дека е уапсен, но подоцна и самиот појасни дека не станува збор за апсење, туку дека бил во полиција да пријави протест.

„Имам чувство на горчина затоа што нема изедначена правда. Не беше иста правдата за Алмир и за Саздо. Знам и чувствувам горчина затоа што немаше ист третман. Затоа, од овде упатувам јавна порака до судот судијата да се исправи пред правдата и да работи по словото на законот. Немам намера да интервенирам, но лично ќе се заинтересирам за Блерим Амеди. Секој има право на слободно изразување и протест, фрлав боја и платив казна 450 евра“, рече Заев.

Убијците на Никола Саздовски добија по 19 години казна затвор за делото убиство, а за малиот Алмир, Бобан Илиќ доби 6 години затвор за сторено дело тешки дела против безбедноста на луѓето во сообраќајот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com