-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Заев на состанок со амбасадорите од ЕУ: Земјата се движи во вистинска насока

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев, синоќа, доцна попладне, во просториите на Владата беше домаќин на редовниот годишен состанок на амбасадорите од земјите членки на ЕУ во државава, на која биле разменети мислења за актуелните активности, со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата во Европската Унија.

Како што информираат од владината прес-служба, премиерот истакнал дека очекува до крајот на словенечкото претседателство да се постигне напредок во евроинтеграцијата на државата.

„Северна Македонија ги заврши своите домашни задачи и е целосно подготвена да ги започне преговорите со ЕУ“, нагласил Заев.

На состанокот со амбасадорите на земјите членки на ЕУ, кои биле предводени од шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир, се разговарало и за континуитетот во реформските процеси, во делот на правосудството, борбата против корупцијата како и реформите во јавната администрација.

Дополнително се разговарало и за пописот како клучна статистичка операција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com