33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Заев најави мерки против осомничениот функционер на СДСМ

Најчитани вести

Премерот, Зоран Заев, одби да го коментира денешното соопштение од Јавното обвинителство, од каде информираа дека е проширена истрагата за случајот „Рекет“ и дека меѓу осомничените е и јавен функционер. Заев рече дека за информацијата дознал пред самиот почеток на денешната прес конференција во Владата, а од новинарите дека осомничениот функционер е пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ташевска Ременски.

-Ја добив информацијата дека има соопштение, а за кои лица се однесува, дека се работи за потпретседател на Собранието, тоа слушнав од вас. Нашиот став е секој пат кога лице е осомничено или обвинето, да преземеме мерки и санкции, времено отстранување на тоа лице, се додека не си ја докаже својата невиност. Прво да прочитаме за што е тоа лице осомничено, треба да испочитуваме еднаков третман пред законите – рече Заев.

Премиерот додаде дека утре ќе се произнесе за проширувањето на случајот „Рекет“.

-Не е чесно да коментирам нешто што не сум го прочитал. Принципиелно стоиме како Влада, приоритет ни е владеење на правото, односот мора да ни биде чесен ако сакаме враќање на правна држва, а законот да важи за сите – посочи тој

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com