-0.2 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Заев – Калис: Естонија е гласна во поддршката за Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ

Најчитани вести

На маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, премиерот, Зоран Заев, имаше билатерална средба со премиерката на Естонија, Каја Калис.

На средбата двајцата соговорници ги истакнаа пријателските односи меѓу двете земји и взаемната посветеност за понатамошно унапредување на соработката.

„Премиерот Заев во разговорот ја поздрави заложбата на Република Естонија како вреден партнер и поддржувач на нашата интеграција во Европската Унија, како и во процесот на зачленување на Северна Македонија во НАТО и се заблагодари за силната и гласна поддршка за започнување преговори за пристапување. Заеднички заклучок од средбата на премиерот Заев со премиерката Калис е дека Самитот на ЕУ за Западен Балкан треба да испрати посилни пораки до граѓаните за поддршка за аспирациите на земјите од регионот за пристапување во Европската Унија“, соопштија од Владата.

Премиерот Заев се заблагодари за прифатената поддршка Естонија за споделување на своето искуство од дигитализацијата со Северна Македонија за што двете земји го одобрија склучувањето на Меморандум за разбирање меѓу македонскиот Секретаријат за европски прашања и Естонскиот центар за меѓународен развој во областа на дигитализацијата и е-управување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com